Erkių pernešamos ligos: vektoriaus ir parazito santykis

erkes3

2017 m. balandžio 11 ir 19 dienomis įvyko visiems šunų augintojams aktualus seminaras tema “Erkių pernešamos ligos: vektoriaus ir parazito santykis”. Seminaro lektorė Justina susirinkusius šunų šeimininkus supažindino su viena iš baisiausių erkių pernešamų ligų – babezioze. Babeziozė tai pirmuonių genties Babesia sukeliama liga. Babesia pirmuonys parazituoja gyvūnų eritruocituose, juose dauginasi ir galiausiai juos suardo, taip sukeldami anemiją, o negydant ir mirtį. Babeziozę perneša Dermacentor genties moteriškos lyties erkės. Šios erkės dažniausiai randamos pievose ir laukymėse:

Dermacentor reticulatus vyriškos lyties erkės (jos neminta krauju) ir Ixodes ricinus erkės, kurios dažniausiai randamos miškuose, babeziozės neperneša:

erkes

Įsisiurbus užsikrėtusiai erkei pirmas dvi paras erkės seilėse bręsta babesia sporos, todėl ištraukus įsisiurbusią erkę per pirmąją ir antrąją parą šuo nėra užkrečiamas. Tačiau erkę svarbu ištraukti taisyklingai, nepaliekant galvos. Efektyviausias metodas ištraukti erkę yra ją išsukti. Šiam tikslui yra sukurtas specialus traukiklis, kurį galite įsigyti specializuotose parduotuvėse.

BeFunky Collage

Nespėjus laiku pamatyti ir ištraukti erkės, jūsų šuo rizikuoja susirgti babezioze.  Inkubacinis periodas gali trukti nuo 4 iki 10 dienų, kai kuriais atvejais iki 20 dienų. Pirmieji šios ligos požymiai gali pasireikšti šuns vangumu, silpnumu, pasikeičia gleivinės spalva, šuo praranda apetitą, ligai įsibėgėjus pradeda šlapintis krauju. Pamačius pirmuosius babeziozės požymius svarbu nedelsti – kuo skubiau kreiptis į veterinarijos gydytoją. Kuo anksčiau šuo pradedamas gydyti, tuo daugiau šansų jam pasveikti. Vis dėlto babeziozė, nors ir sėkmingai išgydoma, gali turėti pasekmių. Šuns kraujyje lieka babesia sporų, todėl kalės, persirgusios babezioze, rizikuoja babesia pirmuonių sporas perduoti savo palikuonims per bendrą kraujotaką. Patinai šiuo atveju palikuonims šio pirmuonio perduoti negali.  Babeziozė gali paveikti inkstų ir kepenų funkcijas, todėl persirgus rekomenduojama padaryti kraujo tyrimus, 1-2 mėnesius skirti šuns imuniteto gerinimui, riboti fizinį krūvį, pasaugoti nuo nepalankių sąlygų ar kitų ligų židinių (įskaitant ir šunų susibūrimo vietas uždarose patalpose). Nusilpus imunitetui babeziozė gali atsinaujinti ir vėl kartotis.

92

Geriausia apsaugos priemonė – vengti kontakto su erkėmis. Rekomenduojama po kiekvieno ilgesnio  pasivaikščiojimo nežinomoje ir naujoje teritorijoje kruopščiai apžiūrėti šunį. Apžiūra turėtų būti ne vienkartinė, verta apžiūrėti šunį ir kitą dieną, kadangi erkei visiškai įsisiurbti ir pasiekti kraujo kapiliarus užtrunka apie parą, o tik pradėjus erkei maitintis krauju babezijos ima bręsti ir dar po 1-2 parų tampa pasiruošusios patekti į šuns organizmą.

Radus erkę – ją nedelsiant ištraukti. Kitos apsisaugojimo priemonės – lašiukai, purškikliai, specialios pudros ir antkakliai. Šiuo metu yra siūlomos ir tabletės, tačiau jų tikslus ilgalaikis poveikis šuns organizmui nėra ištirtas, todėl rekomenduojame jas rinktis atsargiai. Nuo erkių tikrai neapsaugos gintaro karoliai, ultragarsą skleidžiantys įrenginiai ar įvairūs eteriniai aliejai. Vakcinacija nuo šios ligos taip pat yra neefektyvi, nors rinkoje ir siūlomos vakcinos. Dėl apsisaugojimo priemonių – kreipkitės į jūsų veterinarijos gydytoją ar teiraukitės veterinarinėse vaistinėse.